Belka
Czwartek, 28 Marca 2024   imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Wystawa już otwarta

Data publikacji: 2013-09-06, Data modyfikacji: 2013-09-06
A A AWydrukDrukuj  
 

Historia w rytmie rap, szable i miecze, multimedialne widowisko – to atrakcje tegorocznej wystawy w Muzeum.

O 14.00 otwarto dwie ekspozycje, które tematycznie wcale od siebie nie są tak odległe: „Szablą i mieczem. Jacek Dąbal – repliki broni białej w filmie polskim” oraz „Jan III Sobieski i jego czasy. 330. Rocznica odsieczy wiedeńskiej”.

- Broń wykonuję przy użyciu technik charakterystycznych dla danej epoki. Wszystkie eksponaty powstały ręcznie. W tarnogórskim Muzeum można zobaczyć całą moją kolekcję – opowiadał Jacek Dąbal. Artysta ukończył Krakowską Akademię Sztuk Pięknych. W 1989 roku otworzył pracownię mieczniczo-szabelniczą i stosując tradycyjne techniki sprzed wieków wykonywał kopie broni białej. Repliki zostały użyte m.in. w takich ekranizacjach filmowych jak: Ogniem i mieczem, Pan Tadeusz, Quo vadis czy Stara baśń.
To jednak nie wszystko - druga z wystaw w Muzeum w całości poświęcona jest królowi Janowi III Sobieskiemu. To nie pierwszy raz kiedy Sobieski odwiedził Tarnowskie Góry. Historia mówi, że król wraz małżonką gościł w renesansowych wnętrzach Winiarni Sedlaczka w drodze na odsiecz Wiednia w 1683 r. O tych i innych perypetiach koronowanych głów opowiadali raperzy.
Wystawy są otwarte do końca roku.
Jutro na zwiedzających będzie czekała niespodzianka. Jaka? Zobaczcie sami. Zapraszamy do Muzeum.

UM Tarnowskie Góry, Źródło artykułu: www.tarnowskiegory.pl, Autor zdjęć: UM Tarnowskie Góry
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
tarnogórski

Powiat tarnogórski - powiat w województwie śląskim z siedzibą w Tarnowskich Górach. Przynależą do niego gminy: Kalety, Miasteczko Śląskie, Radzionków, Tarnowskie Góry, Krupski Młyn, Ożarowice, Świerklaniec, Tworóg oraz miasta: Kalety, Miasteczko Śląskie, Radzionków, Tarnowskie Góry i Zbrosławice.Obszar jest silnie zurbanizowany i zaludniony. Na powierzchni 644 km² mieszka 138 tys osób, co daje gęstość zaludnienia na poziomie 215 os./km².

Zachwyt turystów budzi Zabytkowa Kopalnia Srebra. Na głębokości 40 m znajduje się tu jedyna w naszym kraju trasa dla turystów gdzie można zwiedzać podziemia kopalni kruszcu, jakim jest srebro. Czekają na nas także wędrówki po skalistych wzgórzach i rekreacja związana z występowaniem na tym obszarze licznych rzek i zbiorników wodnych.   

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola