Belka
Środa, 24 Kwietnia 2024   imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

W dowód pamięci

Data publikacji: 2014-03-05, Data modyfikacji: 2014-03-05
A A AWydrukDrukuj  
 

Podczas pierwszego etapu prac ekshumacyjnych na Powązkach w Warszawie naukowcy wydobyli ze zbiorowych mogił 117 szczątków ludzkich. Cały czas trwają prace identyfikacyjne, a do tej pory udało się rozpoznać 7 osób: Edmunda Bukowskiego, Stanisława Łukasika, Eugeniusza Smolińskiego, Stanisława Abramowskiego, Bolesława Budelewskiego, Stanisława Kasznicę, Tadeusza Pela. Można się było o tym dowiedzieć 3 marca w Muzeum Tarnogórskim podczas projekcji filmu „Kwatera Ł”.

Pokaz zorganizowano z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Film przedstawia prace kierowanego przez dra hab. Krzysztofa Szwagrzyka z IPN zespołu naukowców (archeolodzy, antropolodzy, lekarze medycyny sądowej). Dokument powstał w ciągu 13 dni w sierpniu 2012 r., kiedy jego producent Arkadiusz Gołębiewski obserwował i rejestrował swoją kamerą pracę naukowców wydobywających z ziemi szczątki ludzi należących do podziemia antykomunistycznego, którzy walczyli z reżimem i zostali przez niego skazani na śmierć. Większość z nich została zabita w podobny sposób jak ofiary zbrodni katyńskiej - strzałem w tym głowy. W identyfikacji pomagają również rodziny ofiar oddające swój materiał genetyczny potrzebny do identyfikacji szczątków. Projekcję filmu poprzedził wykład dra Dariusza Węgrzyna na temat podziemia niepodległościowego na Górnym Śląsku w latach 1945–1956. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach, Fundacja Krzewienia Katolickiej Nauki Społecznej im. A. Kolpinga, Muzeum w Tarnowskich Górach, Urząd Miejski w Tarnowskich Górach.

UM Tarnowskie Góry, Źródło artykułu: www.tarnowskiegory.pl, Autor zdjęć: UM Tarnowskie Góry
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
tarnogórski

Powiat tarnogórski - powiat w województwie śląskim z siedzibą w Tarnowskich Górach. Przynależą do niego gminy: Kalety, Miasteczko Śląskie, Radzionków, Tarnowskie Góry, Krupski Młyn, Ożarowice, Świerklaniec, Tworóg oraz miasta: Kalety, Miasteczko Śląskie, Radzionków, Tarnowskie Góry i Zbrosławice.Obszar jest silnie zurbanizowany i zaludniony. Na powierzchni 644 km² mieszka 138 tys osób, co daje gęstość zaludnienia na poziomie 215 os./km².

Zachwyt turystów budzi Zabytkowa Kopalnia Srebra. Na głębokości 40 m znajduje się tu jedyna w naszym kraju trasa dla turystów gdzie można zwiedzać podziemia kopalni kruszcu, jakim jest srebro. Czekają na nas także wędrówki po skalistych wzgórzach i rekreacja związana z występowaniem na tym obszarze licznych rzek i zbiorników wodnych.   

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola