Belka
Czwartek, 17 Stycznia 2019   imieniny: Marian, Jan, Antoni
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Złoty sezon w Novae - polskie wykopaliska w Bułgarii

Data publikacji: 2017-09-05, Data modyfikacji: 2017-09-05
A A AWydrukDrukuj  
 
Złoty sezon w Novae - polskie wykopaliska w Bułgarii
Dużą bryłkę złotego kruszcu oraz złoty kolczyk odkryli warszawscy archeolodzy w czasie wykopalisk w rzymskim obozie legionowym sprzed ok. 2 tys. lat w Novae (Bułgaria). Zabytki znajdowały się w luksusowym domu oficera armii rzymskiej.

"W tym roku natrafiliśmy na więcej złota niż przez ostatnie 60 lat wykopalisk" - powiedział PAP kierownik wykopalisk prof. Piotr Dyczek z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW.

Pierwszym znaleziskiem była pokaźna bryłka złotego kruszcu. Prof. Dyczek uważa, że jej wartość można szacować na dwumiesięczny żołd legionisty. "Zatem była to dość pokaźna suma" - dodaje.

Po kilku dniach w czasie sierpniowych badań archeolodzy wykopali kolejny złoty zabytek. Tym razem był to kolczyk w kształcie krzyża.

"Nie tylko w twierdzach legionowych, ale generalnie na antycznych stanowiskach bardzo rzadko odkrywa się przedmioty ze złota. W Novae dotychczas było podobnie" - stwierdził prof. Dyczek.

Obu znalezisk dokonano wewnątrz pozostałości po luksusowym domu centuriona, czyli oficera armii rzymskiej. Budowla okazała się bardzo bogata w różnego rodzaju znaleziska. W tym roku badacze odkryli również kilka pozłacanych ozdób i fragment rzeźby - torsu przedstawiającego mężczyznę.

"Wzorowany jest na greckim modelu ikonograficznym. Jest dla nas bardzo interesujący z tego względu, że podobnego dotąd w Novae nie odkryto" - zaznacza prof. Dyczek.

Wśród istotnych odkryć naukowiec wskazuje też nieuszkodzoną figurkę tańczącego Erosa - do naszych czasów zachowała się w doskonałym stanie.

"Jej artystyczna i techniczna jakość jest niezwykła, podobnie jak poza. Dotychczas odkrywane przez nas Erosy przedstawiono statycznie" - dodaje kierownik badań.

Dzięki tegorocznym badaniom archeolodzy poznali rozplanowanie domu centuriona. Okazało się, że w jego skład wchodziła duża łaźnia - do dziś w dobrym stanie zachowały się grube podłogi z zaprawy hydraulicznej (a więc odpornej na działanie wody). Zachował się też częściowo system ogrzewania ścian i podłóg (hypokaustum).

"Jest to całkowita niespodzianka. Czasem zdarzało się, że w domach centurionów znajdowały się systemy łaziebne, ale były to raczej skromne łazienki, a nie cały kompleks" - skomentował prof. Dyczek.

Novae było obozem legionowym wybudowanym w I w. n.e. przez rzymski legion, jako stała baza I Legionu Italskiego na limesie (granicy cesarstwa) dolnodunajskim w prowincji Mesia Inferior. W 69 r. postanowiono umocnić granicę cesarstwa, ponieważ obawiano się sąsiadującej z nią Dacją. Dlatego wtedy przeniesiono nad Dunaj świeżo sformowany legion, który tworzyli tylko mieszkańcy Italii - I Legion Italski stacjonował w Novae do poł. V w.

Źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl/

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
tarnogórski

Powiat tarnogórski - powiat w województwie śląskim z siedzibą w Tarnowskich Górach. Przynależą do niego gminy: Kalety, Miasteczko Śląskie, Radzionków, Tarnowskie Góry, Krupski Młyn, Ożarowice, Świerklaniec, Tworóg oraz miasta: Kalety, Miasteczko Śląskie, Radzionków, Tarnowskie Góry i Zbrosławice.Obszar jest silnie zurbanizowany i zaludniony. Na powierzchni 644 km² mieszka 138 tys osób, co daje gęstość zaludnienia na poziomie 215 os./km².

Zachwyt turystów budzi Zabytkowa Kopalnia Srebra. Na głębokości 40 m znajduje się tu jedyna w naszym kraju trasa dla turystów gdzie można zwiedzać podziemia kopalni kruszcu, jakim jest srebro. Czekają na nas także wędrówki po skalistych wzgórzach i rekreacja związana z występowaniem na tym obszarze licznych rzek i zbiorników wodnych.   

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola