Belka
Poniedziałek, 12 Maja 2025   imieniny: Joanna, Dominik, Pankracy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

11 lutego - Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej

Data publikacji: 2014-02-10, Data modyfikacji: 2014-02-10
A A AWydrukDrukuj  
 

Dokarmianie zwierząt to prawdziwa sztuka, należy jednak pamiętać w jaki sposób dokarmiać zwierzęta, aby nie przesadzić. Najważniejsze jest dokarmianie w warunkach ekstremalnych, tzn. zagrażających życiu zwierząt. W łagodne zimy powinny one radzić sobie same.

Tegoroczna zima jest dla zwierzyny leśnej łaskawa, a brak grubej warstwa śniegu i lodu ułatwia zwierzętom dostęp do naturalnego pokarmu i wody. Zwierzęta leśne można dokarmiać tylko w porozumieniu z miejscowym leśniczym lub przedstawicielem koła łowieckiego. Wskażą oni miejsca, gdzie można wyłożyć karmę. Trzeba zwrócić uwagę również na rodzaj dostarczanego pożywienia, ponieważ podanie niewłaściwej karmy może spowodować u zwierząt choroby, osłabienie organizmu, a nawet śmierć. Dokarmiać należy systematycznie, w stałych miejscach i tylko w czasie surowej zimy. Nie należy podawać karmy przez cały rok, gdyż w pozostałych sezonach  zwierzęta same powinny wyszukać pożywienie.


Dokarmianie ptaków jest wskazane w czasie silnych mrozów. Należy pamiętać, żeby pokarm nie był zepsuty, spleśniały czy też słony (sól jest bardzo szkodliwa dla ptaków). Małe ptaki (wróble, kosy, sikory), które najczęściej odwiedzają „ptasie stołówki”, powinny być dokarmiane np. drobną kaszą, słonecznikiem, pestkami dyni, jabłkami, słoniną (koniecznie niesoloną).


Większe ptaki, np. kawki, gawrony, chętnie jedzą grube kasze i ziarna. Podawana karma musi być świeża i czysta. Jej ilość jest różna w zależności od warunków pogodowych.


Nie należy karmić ptaków wodnych: kaczek, łysek i łabędzi poza okresem zimowym. Ptaki wodne można dokarmiać jedynie  niesolonymi, gotowanymi lub surowymi warzywami, ziarnem, kaszą lub płatkami owsianymi. Chleb może być tylko uzupełnieniem, gdyż zalega w ptasich żołądkach, a zawarty w nim kwas powoduje nadmierne zakwaszenie żołądków, problemy gastryczne, które mogą doprowadzić nawet do śmierci.


ZASADA NAJWAŻNIEJSZA: gdy rozpoczniesz dokarmianie ptaków musisz to robić regularnie przez całą zimę. Ptaki szybko przyzwyczajają się do takiego źródła pokarmu i dłuższe przerwy w dokarmianiu mogą być dla nich niebezpieczne. Gdy rozpoczynamy dokarmianie uzależniamy ptaki od siebie, od tego momentu jesteśmy odpowiedzialni za ich życie!


Warto zawsze się zastanowić, czy dokarmianie w ogóle jest potrzebne. Jak sama nazwa wskazuje „dokarmianie” jest częściową pomocą w trudnych warunkach atmosferycznych. Zwierzę nie może być całkowicie zwolnione z obowiązku poszukiwania naturalnego pożywienia!

UM Tarnowskie Góry, Źródło artykułu: www.tarnowskiegory.pl, Autor zdjęć: UM Tarnowskie Góry
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
tarnogórski

Powiat tarnogórski - powiat w województwie śląskim z siedzibą w Tarnowskich Górach. Przynależą do niego gminy: Kalety, Miasteczko Śląskie, Radzionków, Tarnowskie Góry, Krupski Młyn, Ożarowice, Świerklaniec, Tworóg oraz miasta: Kalety, Miasteczko Śląskie, Radzionków, Tarnowskie Góry i Zbrosławice.Obszar jest silnie zurbanizowany i zaludniony. Na powierzchni 644 km² mieszka 138 tys osób, co daje gęstość zaludnienia na poziomie 215 os./km².

Zachwyt turystów budzi Zabytkowa Kopalnia Srebra. Na głębokości 40 m znajduje się tu jedyna w naszym kraju trasa dla turystów gdzie można zwiedzać podziemia kopalni kruszcu, jakim jest srebro. Czekają na nas także wędrówki po skalistych wzgórzach i rekreacja związana z występowaniem na tym obszarze licznych rzek i zbiorników wodnych.   

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola