O Tadeuszu „Borze” Komorowskim, dziewczynach z konspiracyjnej „Ósemki”, prymasie Wyszyńskim o księdzu Jerzym Popiełuszce jako o drogowskazach etycznych dla następnych pokoleń mówił prof. Jan Żaryn. Wykład historyka w TCK zakończył dziś XII Sympozjum Tarnogórskie.
- Każdy z nich inspirował się jakimiś postaciami i ideami, dziś my możemy - i powinniśmy - czerpać z nich – powiedział na zakończenie wystąpienia prof. Jan Żaryn, historyk, który specjalizuje się w dziejach najnowszych, a szczególnie w historii Kościoła katolickiego w Polsce w XX wieku, obozu narodowego oraz dziejach politycznych emigracji po 1945 roku.
Tadeusz „Bór” Komorowski zdecydował o wybuchu Powstania Warszawskiego nie bacząc na losy najbliższych - nawet żony, młode dziewczyny szły do walki w hitlerowcami bez wątpliwości, Stefan Kardynał Wyszyński musiał układać się z komunistami aby chronić Kościół i wiernych, a Popiełuszko inspirował się właśnie nim.
- Oni czasami mieli na swoje decyzje kilka sekund, ja chciałby, abyście przemyśleli sprawy najważniejsze przez tydzień, miesiąc, a nawet rok – miejcie przy tym świadomość, że bez kręgosłupa moralnego nie będzie to możliwe – radził zebranym historyk. Słuchaczy na jego, zatytułowanym „Historyczne drogowskazy etyczne dla współczesnych pokoleń Polaków”, wykładzie było co niemiara: ostatnie z wystąpień sympozjum odbyło się dziś w ramach wykładów Uniwersytetu Trzeciego Wieku, sala była więc pełna ludzi.
Prof. Żaryn zwrócił na koniec uwagę., że dzisiejsza młodzież nie jest tak bezideowa, jak się często przedstawia.
- Do powstania też nie szli wszyscy, wiele jest znaków, że dzisiejsi młodzi ludzie też mają ideały – podsumował.
- Warto było przyjść z powodu odświeżenia pamięci oraz ciekawego wykładu i osobowości pana profesora - komentowała Kazimiera Kocot, jedna ze „studentek”.
Przypomnijmy, że w sobotę w sali sesyjnej ratusza w ramach sympozjum wykład ks. prof. Jan Kopiec, ordynariusz gliwicki, prof. Aleksander Nalaskowski, a także prof. Jadwiga Staniszkis
![]() |
Powiat tarnogórski - powiat w województwie śląskim z siedzibą w Tarnowskich Górach. Przynależą do niego gminy: Kalety, Miasteczko Śląskie, Radzionków, Tarnowskie Góry, Krupski Młyn, Ożarowice, Świerklaniec, Tworóg oraz miasta: Kalety, Miasteczko Śląskie, Radzionków, Tarnowskie Góry i Zbrosławice.Obszar jest silnie zurbanizowany i zaludniony. Na powierzchni 644 km² mieszka 138 tys osób, co daje gęstość zaludnienia na poziomie 215 os./km². Zachwyt turystów budzi Zabytkowa Kopalnia Srebra. Na głębokości 40 m znajduje się tu jedyna w naszym kraju trasa dla turystów gdzie można zwiedzać podziemia kopalni kruszcu, jakim jest srebro. Czekają na nas także wędrówki po skalistych wzgórzach i rekreacja związana z występowaniem na tym obszarze licznych rzek i zbiorników wodnych. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola