Pochodzący z początków XX wieku, jeden z najbardziej charakterystycznych w zabytkowym parku obiektów przed zimą wymagał naprawy. Po zleconej przez urząd miasta za 20 tysięcy złotych wymianie części belek, podbudowy i poszycia dachu (gont zastąpiła dachówka, która pokrywała domek pierwotnie), a także wzmocnieniu, konstrukcji chatka zyskała nowe oblicze.
Zmiana nie polega tylko na odnowieniu, ale i przemalowaniu obiektu, który teraz jest jasno i ciemnobrązowy.- Zgodnie z zaleceniami Powiatowego Konserwatora Zabytków belki są ciemniejsze, odeskowanie jaśniejsze, a wygląd całego obiektu przypomina dzięki temu pierwotny – wyjaśnia Aleksander Kałka, naczelnik miejskiego Wydziału Gospodarki Lokalowej. Dzięki odświeżeniu chatka znalazła nowego dzierżawcę, który wiosną ma tam otworzyć kawiarenkę.
Niektórzy bywalcy Parku Miejskiego nie mają szacunku dla cudzej własności, ani dobrego wychowania, dlatego wkrótce po odonowieniu chatki pomalowali jedną z jej ścian sprayem.
- W najbliższym czasie zamalujemy napisy – zapowiada Kałka.
![]() |
Powiat tarnogórski - powiat w województwie śląskim z siedzibą w Tarnowskich Górach. Przynależą do niego gminy: Kalety, Miasteczko Śląskie, Radzionków, Tarnowskie Góry, Krupski Młyn, Ożarowice, Świerklaniec, Tworóg oraz miasta: Kalety, Miasteczko Śląskie, Radzionków, Tarnowskie Góry i Zbrosławice.Obszar jest silnie zurbanizowany i zaludniony. Na powierzchni 644 km² mieszka 138 tys osób, co daje gęstość zaludnienia na poziomie 215 os./km². Zachwyt turystów budzi Zabytkowa Kopalnia Srebra. Na głębokości 40 m znajduje się tu jedyna w naszym kraju trasa dla turystów gdzie można zwiedzać podziemia kopalni kruszcu, jakim jest srebro. Czekają na nas także wędrówki po skalistych wzgórzach i rekreacja związana z występowaniem na tym obszarze licznych rzek i zbiorników wodnych. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola