Belka
Niedziela, 11 Maja 2025   imieniny: Mira, Franciszek, Ignacy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Dom Śląski już za tydzień

Data publikacji: 2013-11-21, Data modyfikacji: 2013-11-21
A A AWydrukDrukuj  
 

Konferencja naukowa połączona z prezentacją monografii pt. „Inicjacje w Architekturze”, w której opisane są zabytkowe domy na terenie Tarnowskich Gór odbędzie się 29 listopada w Pałacu w Rybnej.

W czasie konferencji, nad którą patronat objął Burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech, zaprezentowane zostaną prace studialne poświęcone tarnogórskiej zabudowie jednorodzinnej.

- Śląskie domy cechuje prostota, skromność i racjonalność – mówi dr Paweł Maryńczuk z Wydziału  Architektury Politechniki  Śląskiej, koordynator projektu, w ramach którego studenci uczelni sfotografowali i opisali tarnogórskie domy.

Kilkanaście plansz przedstawiających budynki dziś i kiedyś, ich plany oraz opisy już w lecie można było oglądać przy wejściu do Ratusza. Wśród nich znalazły się budynki ceglane, tynkowane, kamienne, z dachami spadzistymi,  płaskimi, z „laubami” drewnianymi i murowanymi. 

Czym różnią się „chałpy” po naszej, polskiej stronie Śląska od tych po stronie niemieckiej? 

- Po „polskiej” stronie  była większa swoboda planistyczna, której efektem jest większa różnorodność form – wskazuje dr Maryńczuk.

Na tym tle Tarnowskie Góry wyróżniają się od zabudowy dominującej w okolicy Opola, ale i i katowickiego Nikiszowca czy Giszowca.

- W mieście mieszkało dużo inteligencji, liczna społeczność żydowska i to widać w ciekawej architekturze – wyjaśnia naukowiec wskazując, że w mieście – w odróżnienia od np. Zabrza czy Bytomia - nie powstały żadne wielkie, zwarte osiedla robotnicze.

 - Wszystkie śląskie miasta łączy jednak jedna wspólna cecha: nie ma w niej architektury butnej czy  aroganckiej - dominuje prostota i praktyczność.

Konferencja rozpocznie się w piątek o godz. 11.00. wstęp na nie jest wolny.

UM Tarnowskie Góry, Źródło artykułu: www.tarnowskiegory.pl, Autor zdjęć: UM Tarnowskie Góry
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
tarnogórski

Powiat tarnogórski - powiat w województwie śląskim z siedzibą w Tarnowskich Górach. Przynależą do niego gminy: Kalety, Miasteczko Śląskie, Radzionków, Tarnowskie Góry, Krupski Młyn, Ożarowice, Świerklaniec, Tworóg oraz miasta: Kalety, Miasteczko Śląskie, Radzionków, Tarnowskie Góry i Zbrosławice.Obszar jest silnie zurbanizowany i zaludniony. Na powierzchni 644 km² mieszka 138 tys osób, co daje gęstość zaludnienia na poziomie 215 os./km².

Zachwyt turystów budzi Zabytkowa Kopalnia Srebra. Na głębokości 40 m znajduje się tu jedyna w naszym kraju trasa dla turystów gdzie można zwiedzać podziemia kopalni kruszcu, jakim jest srebro. Czekają na nas także wędrówki po skalistych wzgórzach i rekreacja związana z występowaniem na tym obszarze licznych rzek i zbiorników wodnych.   

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola