Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Belka
Poniedziałek, 21 Lipca 2025   imieniny: Andrzej, Wiktor, Daniel
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Gwarek już drepcze do swojej ojczyzny

Data publikacji: 2013-09-05, Data modyfikacji: 2013-09-05
A A AWydrukDrukuj  
 

W gliwickiej odlewni trwają ostatnie szlify oraz … montaż lampki. Kto będzie ją trzymał? Oczywiście gwarek!

Rzeźbę, która w piątek po 16 stanie u zbiegu ulic Krakowskiej i Tylnej czeka jeszcze patynowanie, zabezpieczenie przed korozją oraz to, co najważniejsze - posadowienie na miejscu przeznaczenia.

Wysoki na około 180 cm gwarek trzyma lampkę górniczą, która wieczorami będzie oświetlać rzeźbę wykonaną przez Norberta Jastalskiego, czyli zwycięzcę ubiegłorocznego, zorganizowanego przez miasto konkursu. Rzeźba będzie nie tylko widocznym z daleka symbolem miasta gwarków, ale również drogowskazem pokazującym kierunek dojścia do Rynku.

Fundament pod rzeźbę jest już gotowy, a wykonany z metalu tarnogórzanin zostanie odsłonięty w piątek o godz. 16.20, oczywiście w towarzystwie gwarków, w których wcielą się członkowie sekcji ochrony i penetracji podziemi Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Hejnał miasta - i inne utwory - nie tylko związane z górnictwem - zagra przy tej okazji Tarnogórska Orkiestra Dęta.

Przy tej okazji na maluchy czekać będą zabawy i konkursy z nagrodami, przygotowane przez Urząd Miasta i Active Baby Cafe. Wszystkie – co oczywiste - będą miały związek z tarnogórskim górnictwem.

UM Tarnowskie Góry, Źródło artykułu: www.tarnowskiegory.pl, Autor zdjęć: UM Tarnowskie Góry
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
tarnogórski

Powiat tarnogórski - powiat w województwie śląskim z siedzibą w Tarnowskich Górach. Przynależą do niego gminy: Kalety, Miasteczko Śląskie, Radzionków, Tarnowskie Góry, Krupski Młyn, Ożarowice, Świerklaniec, Tworóg oraz miasta: Kalety, Miasteczko Śląskie, Radzionków, Tarnowskie Góry i Zbrosławice.Obszar jest silnie zurbanizowany i zaludniony. Na powierzchni 644 km² mieszka 138 tys osób, co daje gęstość zaludnienia na poziomie 215 os./km².

Zachwyt turystów budzi Zabytkowa Kopalnia Srebra. Na głębokości 40 m znajduje się tu jedyna w naszym kraju trasa dla turystów gdzie można zwiedzać podziemia kopalni kruszcu, jakim jest srebro. Czekają na nas także wędrówki po skalistych wzgórzach i rekreacja związana z występowaniem na tym obszarze licznych rzek i zbiorników wodnych.   

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola