Belka
Wtorek, 13 Maja 2025   imieniny: Gloria, Robert, Serwacy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Ład utracony?

Data publikacji: 2013-10-26, Data modyfikacji: 2013-10-27
A A AWydrukDrukuj  
 

Żaden człowiek nie jest samotną wyspą. Żyjemy przecież w społeczeństwie, które nie jest zwykłym zbiorem jednostek ludzkich. To coś więcej. To organizacja oparta na określonych zasadach, normach i wartościach. O ładzie społecznym dyskutowano dziś podczas pierwszego dnia XII Sympozjum Tarnogórskiego.

Od zarania dziejów moralność była tematem dyskusji i rozważań. Poszukiwanie zasad, na których należy budować realacje między ludźmi wcale się dziś nie zakończyło.
- Ludzie wciąż szukają swojej drogi jako jednostki, ale również jako społeczeństwo. Wciąż uczymy się jak żyć w grupie. Ład społeczny wymaga ładu wewnętrznego, uporządkowania zasad, którymi kieruje się każdy z nas - przekonywał ksiądz biskup Jan Kopiec.
W tej drodze nieco się zagubiliśmy. Dlatego dziś musimy po raz kolejny zacząć od podstaw.
- Podstawową sprawą jest język, który dziś został okaleczony. Mamy do czynienia ze swoistym terroryzmem językowym. Myślimy słowami, słowa jakich używamy prezentują nasz styl myślenia. Pierwszy krok w stronę odzyskania ładu społecznego to naprawa języka - uważa profesor Aleksander Nalaskowski.
Wtórowała mu profesor Jadwiga Staniszkis.
- Zapominanie o wartościach własnej kultury powoduje zagubienie. W przeszłości wartości kształtowały się w strukturach religijnych, a następnie przeszły do instytucji publicznych. Tego zabrakło w Polsce - stwierdziła.
Dyskusja na temat ładu społecznego jest szczególnie ważna w kontekście zbliżającej się 25 rocznicy wyborów samorządowych przekonywał Przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Kowolik, odwołując się między innymi do słów papieża Jana Pawła II.
- Sumienie jest jednak jak ciało: da się hartować. A każdy kij ma dwa końce. Stajemy się niewrażliwi. Warto zdawać sobie z tego sprawę i zamiast płynąć z prądem - opierać się w życiu na wartościach - mówi Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór.
Dyskusja będzie kontynuowana w poniedziałek. O 16.30 wykład na temat historycznych drogowskazów etycznych dla współczesnych pokoleń Polaków wygłosi prof. Jan Żaryn. Zapraszamy. Wstęp na sympozjum jest wolny.

UM Tarnowskie Góry, Źródło artykułu: www.tarnowskiegory.pl, Autor zdjęć: UM Tarnowskie Góry
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
tarnogórski

Powiat tarnogórski - powiat w województwie śląskim z siedzibą w Tarnowskich Górach. Przynależą do niego gminy: Kalety, Miasteczko Śląskie, Radzionków, Tarnowskie Góry, Krupski Młyn, Ożarowice, Świerklaniec, Tworóg oraz miasta: Kalety, Miasteczko Śląskie, Radzionków, Tarnowskie Góry i Zbrosławice.Obszar jest silnie zurbanizowany i zaludniony. Na powierzchni 644 km² mieszka 138 tys osób, co daje gęstość zaludnienia na poziomie 215 os./km².

Zachwyt turystów budzi Zabytkowa Kopalnia Srebra. Na głębokości 40 m znajduje się tu jedyna w naszym kraju trasa dla turystów gdzie można zwiedzać podziemia kopalni kruszcu, jakim jest srebro. Czekają na nas także wędrówki po skalistych wzgórzach i rekreacja związana z występowaniem na tym obszarze licznych rzek i zbiorników wodnych.   

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola