Magdalena Szołtysik, uczennica V klasy Szkoły Podstawowej nr 11 im. Władysława Broniewskiego w Tarnowskich Górach, otrzymała jedno z wyróżnień w finale 2. edycji konkursu literackiego „List do Taty”. Pod honorowym patronatem marszałka Senatu Bogdana Borusewicza i rzecznika praw dziecka Marka Michalaka. Konkurs zorganizowała senacka Komisja Rodziny i Polityki Społecznej wraz z Zespołem Tato. Net Fundacji Cyryla i Metodego.
Celem konkursu, w którym wzięło udział 2360 dzieci z klas piątych i szóstych z 244 szkół podstawowych w całej Polsce było propagowanie idei świadomego i dojrzałego ojcostwa. Konkursowy list miał opisywać relacje z tatą, ojczymem czy ojcem zastępczym i stanowić próbę odpowiedzi na pytanie: kim jest i co dla mnie znaczy mój tata? W konkurs zaangażowało się 28 senatorów, którzy podjęli współpracę ze szkołami w swoich okręgach wyborczych, a następnie czytali i oceniali nadesłane prace. Listy, które wygrały w okręgach, oceniało następnie jury, powołane przez przewodniczącego Komisji Rodziny i Polityki Społecznej. Zwracano uwagę przede wszystkim na umiejętność pokazania roli ojca w życiu dziecka oraz szczerość i autentyzm wypowiedzi.
W gronie laureatów z okręgu wicemarszałek Marii Pańczyk-Pozdziej znalazła się m.in. Karolina Pilarz, również uczennica Szkoły Podstawowej nr 11 w Tarnowskich Górach, która zdobyła wyróżnienie, ale zwyciężyła Magdalena Szołtysik i to jej "List do ojca" został zgłoszony przez Panią Marszałek do etapu finałowego. Uczennica swą pracę konkursową pisała pod opieką nauczycielki języka polskiego Anny Jaksik.
Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom odbyło się 27 listopada 2013 r. w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej.
Podczas uroczystości, w której wzięli udział m.in.: marszałek Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Jan Wyrowiński, minister w Kancelarii Prezydenta Irena Wójcicka i rzecznik praw dziecka Marek Michalak, konkursowe listy czytali aktorzy Rafał Królikowski i Wojciech Malajkat.
![]() |
Powiat tarnogórski - powiat w województwie śląskim z siedzibą w Tarnowskich Górach. Przynależą do niego gminy: Kalety, Miasteczko Śląskie, Radzionków, Tarnowskie Góry, Krupski Młyn, Ożarowice, Świerklaniec, Tworóg oraz miasta: Kalety, Miasteczko Śląskie, Radzionków, Tarnowskie Góry i Zbrosławice.Obszar jest silnie zurbanizowany i zaludniony. Na powierzchni 644 km² mieszka 138 tys osób, co daje gęstość zaludnienia na poziomie 215 os./km². Zachwyt turystów budzi Zabytkowa Kopalnia Srebra. Na głębokości 40 m znajduje się tu jedyna w naszym kraju trasa dla turystów gdzie można zwiedzać podziemia kopalni kruszcu, jakim jest srebro. Czekają na nas także wędrówki po skalistych wzgórzach i rekreacja związana z występowaniem na tym obszarze licznych rzek i zbiorników wodnych. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola