Uczniowie Liceum im. Staszica biorą udział w akcji edukacyjno-profilaktycznej, a we wtorek (4.02) zapraszają do centrum miasta na marsz.
Około setki uczniów "Staszica" przemaszeruje w południe ulicą Krakowską na Rynek, gdzie utworzony zostanie przez nich żywy napis.
- Stamtąd zejdziemy uilica Strzelecką i Sobieskiego w kierunku szkoły – zapowiada Krystyna Duch, szkolna koordynatorka projektu „Mam haka na raka”, w ramach którego dziesiątka uczniów klas pierwszych (zorganiozowana w dwóch grupach) zaprojektowała nie tylko przemarsz, ale i plakaty, lekcje na młodzieży oraz prezentacje poświęcone profilaktyce antynowotorowej.
- Chcemy pokazać, że zagrożenie rakiem jest takie samo dla wszystkich, nie tylko w podeszłym wieku – mówi piatk dziewczyn z grupy „Soczewica”. Ich hasłem jest „Idzie rak nieborak a tu chłoniak” (skład: Julia Jaroszowiec, Karolina Ferdyn, Daria Kamińska, Agata Karasiewicz i Karolina Urbańczyk), a ulotki z informacją o zagrożeniu chorobą rozdawały m.in. w Tesco. Plakaty i broszurki tej i drugiej grupy uczniów pojawiły się także na dworcu autobusowym i w samych autobusach.
- W ten sposób chcemy dotrzeć do jaka największej liczby osób – wyjaśniają członkowie EKSTRA czyli drugiej ekipy zorganizowanej pod hasłem „Miejmy haka na chłoniaka” (skład: Patrycja Pawelec, Kinga Kaminiorz, Jagoda Jarosz, Dominika Kalinowska i Kaja Marondel).
Oba zespoły, choć działają osobno, w ramach ogólnoposlkiej akcji grają – mówiąc językiem sportowym - "do tej samej bramki”.
- Chcemy dotrzeć także do naszych równieśników, bo oni też powinni uwrażliwieni na zagrożenie – może w ten sposób uda się kogoś ostrzec na czas – wyjaśniają dziewczęta.
Wtorkowy marsz będzie jedynie wstępem do drugiej odsłony akcji. 22 lutego w centrum Tarnowskich Gór zorganizowana zostanie gra miejska. Tarnogórzanie będą musieli w jej ramach wędrować po wyznaczonych punktach miasta wypełniając w nich zdrowotne i edukacyjne zadania.
![]() |
Powiat tarnogórski - powiat w województwie śląskim z siedzibą w Tarnowskich Górach. Przynależą do niego gminy: Kalety, Miasteczko Śląskie, Radzionków, Tarnowskie Góry, Krupski Młyn, Ożarowice, Świerklaniec, Tworóg oraz miasta: Kalety, Miasteczko Śląskie, Radzionków, Tarnowskie Góry i Zbrosławice.Obszar jest silnie zurbanizowany i zaludniony. Na powierzchni 644 km² mieszka 138 tys osób, co daje gęstość zaludnienia na poziomie 215 os./km². Zachwyt turystów budzi Zabytkowa Kopalnia Srebra. Na głębokości 40 m znajduje się tu jedyna w naszym kraju trasa dla turystów gdzie można zwiedzać podziemia kopalni kruszcu, jakim jest srebro. Czekają na nas także wędrówki po skalistych wzgórzach i rekreacja związana z występowaniem na tym obszarze licznych rzek i zbiorników wodnych. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola