Muzeum w Tarnowskich Górach zaprasza na „Świat zmysłów”, interaktywną wystawę z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Tematyka ekspozycji jest prezentowana za pomocą doświadczeń wykonywanych samodzielnie przez widza (tzw. stanowiska hands-on). Przygotowane na tę wystawę modele, którym towarzyszy krótka instrukcja wykonania oraz objaśnienie prezentowanego zjawiska, umożliwią widzom przeprowadzanie prostych eksperymentów i poznanie tajników funkcjonowania podstawowych narządów zmysłów: słuchu, wzroku, powonienia i dotyku.
Ekspozycja złożona jest z trzech części tematycznych. W części pierwszej, którą nazwano „Receptory", zwiedzający będą mogli zobaczyć, jak zbudowane są poszczególne organy odpowiedzialne za odbieranie bodźców. Proste eksperymenty pozwolą na sprawdzenie, w jaki sposób funkcjonują ich własnych zmysły, m.in. widzenie peryferyjne, powidok lub granice słuchu. Druga część, „Mono czy stereo", to modele prezentujące, jak bodźce płynące do mózgu z dwóch źródeł - dwojga oczu, dwojga uszu – zwiększają jego możliwości odbiorcze.
W trzeciej części, „Iluzje", na zwiedzających czekają triki optyczne. Będą mogli sprawdzić swój refleks i poczucie równowagi, a także poddać się bodźcom powodującym złudzeniom słuchowym.
Wystawa będzie prezentowana do końca kwietnia 2014 r. Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszą rezerwację. Cena biletu 5 zł.
![]() |
Powiat tarnogórski - powiat w województwie śląskim z siedzibą w Tarnowskich Górach. Przynależą do niego gminy: Kalety, Miasteczko Śląskie, Radzionków, Tarnowskie Góry, Krupski Młyn, Ożarowice, Świerklaniec, Tworóg oraz miasta: Kalety, Miasteczko Śląskie, Radzionków, Tarnowskie Góry i Zbrosławice.Obszar jest silnie zurbanizowany i zaludniony. Na powierzchni 644 km² mieszka 138 tys osób, co daje gęstość zaludnienia na poziomie 215 os./km². Zachwyt turystów budzi Zabytkowa Kopalnia Srebra. Na głębokości 40 m znajduje się tu jedyna w naszym kraju trasa dla turystów gdzie można zwiedzać podziemia kopalni kruszcu, jakim jest srebro. Czekają na nas także wędrówki po skalistych wzgórzach i rekreacja związana z występowaniem na tym obszarze licznych rzek i zbiorników wodnych. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola