Dzięki unijnym pieniądzom 21 kamer będzie strzec bezpieczeństwa w centrum miasta, a także w trzech największych dzielnicach.
Pieniądze na wartą w sumie 1,7 mln złotych instalację miasto otrzyma z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 (kwota unijnego dofinansowania to 1,435 mln złotych). Unijny projekt przewiduje uruchomienie 20 kamer, czterech stacji bazowych i centrum zarządzania siecią oraz jednej, dodatkowej kamery, której zakup sfinansuje urząd miasta.
- Kamery nie tylko umożliwią monitorowanie newralgicznych z punktu widzenia bezpieczeństwa miejsc w mieście, ale i ciągłe nagrywanie obrazu – mówi Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór. - Po pierwsze, pozwoli na to na sprawniejsze ściganie sprawców przestępstw, po drugie - na zapobieganie ich popełnianiu.
- Centrum zarządzania znajdzie się albo w siedzibie straży miejskiej albo na policji - właśnie trwają w tej sprawie uzgodnienia - wyjaśnia Wojciech Żmudziński, naczelnik miejskiego Wydziału Zarządzania Kryzysowego. Sieć będzie wysyłała informacje droga radiową. Dzięki niej w mieście będzie bezpieczniej.
Miejscami, gdzie najczęściej dochodzi do łamania prawa (rozbojów, kradzieży i dewastacji) jest Centrum i Śródmieście oraz dzielnice Osada Jana, Stare Tarnowice oraz Strzybnica.
- To miejsca to po prostu największe skupiska ludzkie – wyjaśnia burmistrz Czech dodając, że dzięki monitoringowi kamery obejmą zdecydowaną większość miasta.
W centrum miasta kamery pojawią się z pewnością w okolicach ulic Bytomskiej, Piłsudskiego, Wyszyńskiego, Opolskiej, Sobieskiego, Krakowskiej, Legionów, Gliwickiej, Sienkiewicza, Piastowskiej, Górniczej i na Rynku.
- W większości tych rejonów panuje największy ruch samochodowy, dlatego łatwiej będzie monitorować ruch i bezpieczeństwo nie tylko kierowców, ale i pieszych – tłumaczy Żmudziński.
Gdzie dokładnie poza centrum pojawią się kamery?
– Na początku 2014 roku ogłosimy przetarg na projektowanie i budowę sieci, dokładne lokalizacje kamer powinny być znane latem - zapowiada Żmudziński wyliczając, że na Odsadzie Jana kamery pojawią się w rejonie ulic Słoneczników i Miodowej, na Osiedlu Przyjaźń przy Janasa, Francuskiej Poczdamskiej i Litewskiej, a w Strzybnicy w okolicach ulic Armii Krajowej, Płonki i Kościelnej.
Umowa z dofinansowanie budowy systemu monitorowania miasta zostanie podpisana z Urzędem Marszałkowskim po Nowym Roku, pierwsze kamery powinny działać na początku 2015 roku.
![]() |
Powiat tarnogórski - powiat w województwie śląskim z siedzibą w Tarnowskich Górach. Przynależą do niego gminy: Kalety, Miasteczko Śląskie, Radzionków, Tarnowskie Góry, Krupski Młyn, Ożarowice, Świerklaniec, Tworóg oraz miasta: Kalety, Miasteczko Śląskie, Radzionków, Tarnowskie Góry i Zbrosławice.Obszar jest silnie zurbanizowany i zaludniony. Na powierzchni 644 km² mieszka 138 tys osób, co daje gęstość zaludnienia na poziomie 215 os./km². Zachwyt turystów budzi Zabytkowa Kopalnia Srebra. Na głębokości 40 m znajduje się tu jedyna w naszym kraju trasa dla turystów gdzie można zwiedzać podziemia kopalni kruszcu, jakim jest srebro. Czekają na nas także wędrówki po skalistych wzgórzach i rekreacja związana z występowaniem na tym obszarze licznych rzek i zbiorników wodnych. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola